قانون جهش تولید مسکن کندترین عملکرد را دارد

عنوان 20- کندی روند پرداخت تسهیلات بانکی یکی از موانع جدی بر سر راه حرکت ملی مسکن است. بانک ها تمایل بیشتری به تامین مالی خرید، کسب و کار یا مشارکت با سررسید کوتاه دارند و علاقه کمتری به پروژه های بلندمدت مانند مسکن دارند.

این در حالی است که قانون جهش تولید مسکن بانک ها را موظف کرده بود حداقل 20 درصد از کل تسهیلات خود را به نهضت ملی مسکن اختصاص دهند، اما به دلایل مختلف از جمله کمبود اعتبار، امروز این رقم به 5 درصد هم نمی رسد. قانونگذار اعلام کرده است که بانک ها در صورت تخلف از این قانون و مالیات باید جریمه شوند، اما همانطور که گفته شد دو سال است که دولت هیچ بانکی را در این زمینه جریمه نکرده است و بانک ها واقعا تلاش می کنند پول را نگه دارند. .

مهرداد بزرگ پاش وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نظام بانکی باید به تعهدات قانونی خود برای پرداخت وجوه نهضت ملی مسکن عمل کند، گفت: وزارت اقتصاد رئیس مجمع بانک ها است و دستورات آن مدیران بانک ها و هیئت مدیره توسط وزارت اقتصاد صادر می شود.

وی افزود: بنابراین انتظار ما از وزارت اقتصاد این است که بانک ها برای انجام وظیفه قانونی خود در عملیات کلان مسکن سازی در کشور پیگیری کنند و انتظار دیگری نداریم.

بزرگپاش یادآور شد: رئیس کل بانک مرکزی جلسه ای برگزار کرد که در آن همه بانک ها حضور داشتند. در این جلسه بر همکاری بانک ها برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تاکید شد.

کمبود اعتبار از سوی بانک ها مانع اصلی ساخت و ساز برنامه اقدام ملی مسکن است.

حسن هیمتی، عضو کمیسیون محاسبات برنامه و بودجه شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، اعطای وام از سوی بانک ها برای ساخت واحدهای مسکونی را یکی از موانع اصلی ساخت و ساز مسکن در دولت سیزدهم عنوان کرد. آنها معتقدند مسئولان بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مسئول این رفتار بانک ها هستند و باید پاسخگو باشند.

این نماینده مجلس در ادامه توضیح داد: امروز بانک ها از دادن وثیقه خودداری می کنند; فقط گاهی این وام ها به افراد سفارش داده می شود و عملاً هیچ وامی به مردم داده نمی شود و شرایط وام آنقدر مشکوک است که حتی بدهی عقد ازدواج نیز به سختی پرداخت می شود.

وی گفت: مجلس قانون جهش مسکن را تصویب کرد، اما تا زمانی که بانک ها که یک طرف قضیه هستند، هزینه پروژه های مسکن را پرداخت نکنند، نباید انتظار داشته باشیم که این قانون اجرایی شود و عملا دولت نمی تواند. با این شرایط برو یه جایی.”

سال گذشته تنها یک بانک به تعهد خود عمل کرد

اقبال شکری عضو کمیسیون ساخت و ساز مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در سال گذشته تنها یک بانک به تعهدات خود عمل کرد، گفت: سال گذشته گلایه هایی بود که بانک ها ندادند. وام در کمیسیون ساختمان و افراد ذیربط نظارت و بازرسی در بانک ها شروع به کار کردند. فقط بانک مسکن ویژه که وظیفه اصلی آن اعطای تسهیلات در چارچوب قانون تولید مسکن است وارد شد و بقیه. بانک ها عمل نکردند

عضو کمیسیون ساخت و ساز ادامه داد: دولت امسال بر اساس برنامه نهضت ملی مسکن گام های محکمی برخواهد داشت و در جلساتی که با سید احسونی خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی برگزار شد، تصمیم گیری شد. نظارت جدی بر عملکرد بانک‌ها تا آنها به تعهدات خود در طرح مسکن دولتی در کشور عمل کنند.

وی گفت: سهمیه مشخصی برای اعطای وام از سوی بانک ها در نظر گرفته شده است و حدود 20 درصد تسهیلات برای وام مسکن است و حدود 300 میلیون تومان نیز سهمیه وام هر واحد مسکونی است و تنها برخی از سازندگان و سازندگان مردمی از این موضوع شکایت کرده اند. این مقدار. وام، اما روند پرداخت تسهیلات از ماه گذشته نظارت جدی در دستور کار قرار گرفته است.

بانک ها یکی از نهادهایی هستند که با اعطای تسهیلات می توانند نقش تعیین کننده ای در روند حمایت از ساخت و ساز داشته باشند، بنابراین دولت سیزدهم از ابتدا بانک ها را موظف کرد 20 درصد از ذخایر خود را برای پرداخت تسهیلات ملی اختصاص دهند. نهضت مسکن

عدم پرداخت وجوه نهضت ملی مسکن توسط بانک ها باعث شد تا بخشی از منابع این طرح در قالب تسهیلات تامین شود و عدم تمکین بانک ها شاهد توقف اجرای آن باشیم. این کلان پروژه دولت سیزدهم کشور و البته این تسامح دولت با بانک ها نسبت به بخش ساختمانی کشور آسیب دیده است زیرا سرعت ساخت و ساز در کشور کند است./مهر

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

بازی انفجار: راهی نوین برای کسب درآمد آنلاین
کتاب کار دبستان: جادویی برای یادگیری راحت و مفید
Meet Realtor Canada Langley: Your Trusted Real Estate Partner
Discover Your Dream Home: House with Acreage for Sale
Welcome to the World of Real Estate Canada
با سایت بت بال 90، به جهانی جدید از شرط بندی ورزشی دست پیدا کنید!
تماس با ما